נפגעת בעבודה? למד להתמודד עם התוצאות

כל עובד חשוף לסכנת פגיעה בעבודה.

ככל שהעבודה כרוכה בסיכון רב יותר, כך הסיכוי להיפגע בעבודה גדול יותר וההשלכות של פגיעה שכזאת עלולות להיות חמורות יותר.

הסיכוי שפועל בניין העומד על פיגום בגובה 8 קומות ימצא עצמו מעורב בתאונת עבודה גבוה מזה של פקיד היושב על הכיסא במשך רוב יום העבודה שלו.

גם התוצאה של תאונת עבודה בה מעורב פועל העומד על פיגום בגובה 8 קומות צפוויה להיות חמורה יותר מזו של פקיד היושב על כסאו במשרד.

יחד עם זאת, כל עובד חשוף לסיכון שיפגע בתאונת עבודה.

זה יכול לקרות בזמן ובמקום הכי בלתי צפויים, גם אם העובד נוקט בכל אמצעי הזהירות.

מוכר מקרה של עובדת שנשענה על דלפק המרכזיה במשרד, התמתחה ונפלה עם הדלפק על הרצפה, כשהיא משתטחת על גבה. מאז אותה עובדת נכה על כיסא גלגלים.
כל עיסוקה הסתכם בעבודת מחשב וניירת במשרד ממוזג.

האמור לעיל ממחיש שזה יכול לקרות לכל אחד, סתם כך ביום בהיר באמצע החיים.

יוצאים בבוקר לעבודה, קובעים עם הילדים לאסוף אותם אחר הצהריים לחוג, ובאמצע היום כל החיים מתהפכים ומשתנים.
החלקה על רצפה, פגיעה ממכונה, נפילה מפיגום, קוטעת את כל התכניות.

פתאום האדם הצעיר והחייכן, זה שיצא בבוקר בשיא כוחו לעבודה, עם כל התכניות, הציפיות, התקוות – פתאום הוא מוצא עצמו נלחם על בריאותו, על איכות חייו הכי בסיסית. לפתע הוא עלול למצוא עצמו בבתי חולים, מעורב באינספור טיפולים רפואיים, מתמודד עם כאבים קשים, עם בעיות ניידות ותפקוד קשות.
במקום להתמודד עם שאלות של אדם בריא בנוסח מי לוקח את הילדים לגן, או לאן יוצאים לחופשה השנתית, הוא צריך להתמודד עם השאלות הכי בסיסיות כגון איך יוצאים מהדירה בקומה השלישית, איך נרדמים בלילה עם כל הכאבים ועוד אינספור בעיות שעד ליום בו קרתה תאונת העבודה לא חשב שיצטרך להתמודד איתן.

לצד הקשיים היום יומיים, נוספת הדאגה לפרנסה.
כשלא עובדים, הפרנסה נפגעת.
החשבונות ממשיכים לזרום, ההוצאות ממשיכות להגיע.
ארנונה, חשמל, משכנתה, החוגים של הילדים – את כל אלו יש לשלם, אך העבודה שאמורה לספק את ההכנסה לתשלום הוצאות אלו, איננה קיימת עוד בעקובת התאונה.
בנוסף, בעקבות התאונה יש הוצאות נוספות הכרוכות בהתמודדות עם תוצאותיה.
הוצאות רפואיות, עזרים, עזרת צד ג', מוניות ואמצעי ניידות אחרים, כל אלו כרוכים בהוצאות נכבדות.
כך שלא רק שנגדעה ההכנסה שנועדה לכסות את ההוצאות השוטפות, אלא שעתה יש גם הוצאות נוספות.

כשמתרחשת תאונת עבודה, יש כמה גורמים מהם ניתן לתבוע פיצוי בגין הנזק שאירע:

המוסד לביטוח לאומי שמטפל בתאונות עבודה.

כל עובד, שכיר או עצמאי, מבוטח ע"י הביטוח הלאומי בביטוח נפגעי  עבודה שנועד לפצותו בגין אובדן הכנסתו בעקבות תאונת עבודה, כאשר תשלום דמי פגיעה מוגבל לתקופה של 3 חודשים.

בנוסף, אם נקבעה לנפגע נכות, הוא יקבל גם קצבת נכות בהתאם להחלטת ועדה. הוא זכאי גם לטיפול רפואי.
לצורך מימוש זכויותיו בביטוח הלאומי והתנהלות נכונה בועדות, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין ביטוח לאומי הבקיא בנהלים ובהתנהלות של הועדות השונות. העורך דין יוכל לסייע לנפגע להתנהל בהצלחה בסבך הבירוקרטי ולהשיג את התוצאות הטובות ביותר עבורו

המעביד  - חובתו של המעביד לדאוג לסביבת עבודה בטוחה, להדרכה נאותה, לציוד בטיחות מתאים. התרחשותה של תאונת עבודה מצביעה על מחדל אפשרי כלשהו מצד המעביד באחד התחומים הנ"ל, מחדל שגרם לתאונה . לכן, העובד רשאי לתבוע את המעביד על סבלו ונזקיו. חשוב להבין שגם אם המוסד לביטוח לאומי נענה לכל דרישותיו של הנפגע, עדיין במקרה של פגיעה רצינית, אין בכך מענה מלא לכל הפסדיו והוא יזדקק לכל מקור פיצוי אפשרי. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין תאונות עבודה שזו מומחיותו והוא ידע להנחות את הנפגע ולנהל את ההליך המשפטי בשמו עד להשגת התוצאה הרצויה.

כשתאונת העבודה גורמת לאובדן כושר עבודה, דהיינו הנפגע איננו מסוגל להמשיך בעבודתו או בעבודה דומה, הרי שאם אותו עובד עמית בקרן פנסיה וצובר בה כספים לקראת גיל פרישה, הוא יכול להגיש תביעת פנסיית נכות כנגד הקרן.

פנסיית נכות נועדה לשלם לעובד במצב אובדן כושר עבודה סכום פיצוי קבוע במשך תקופת אי הכושר ועד לגיל הפרישה, אם הוא נשאר במצב של אובדן כושר עבודה עד לאותו מועד.

במילים פשוטות, פנסיית נכות מחליפה את המשכורת של העובד כל עוד הנו באובדן כושר עבודה כתוצאה מתאונה או מחלה.

את הזכאות קובעת ועדה  רפואית של הקרן וניתן לערער על החלטותיה במקרה של אי הסכמה.

בנוסף, חשוב לזכור שתאונת עבודה רצינית עלולה להסתיים במצב סיעודי, דהיינו הנפגע עלול להזדקק לעזרה של צד שלישי על מנת להמשיך לקיים עצמו בכבוד בעקבות הפיכתו לחולה סיעודי עקב תאונת העבודה.

מעבר לחיפוש אחראים למצבו בדמות המעביד ולפני שחושבים על התלאות שהמוסד לביטוח לאומי מעביר את הנפגעים, כדאי לחשוב על ביטוח סיעודי, שאיננו תלוי במציאת האחראי לתאונה.
ביטוח סיעודי ישלם לנפגע שהפך לסיעודי סכום חודשי בהתאם לתנאי פוליסת הביטוח כל עוד הנו עונה על הגדרת חולה סיעודי בהתאם לפוליסה.
מאחר שתאונת עבודה עלולה להתרחש בכל גיל ובכל יום, חשוב לדאוג לעריכת ביטוח סיעודי כמה שיותר מהר.